.

Vše o čaji

Výběr čaje

Jak vybrat kvalitní čaj? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Snad jen, že je dobré najít seriózní zdroj, kterému důvěřujete a u kterého nebudete z čaje nikdy zklamáni.  A protože jste zde, na našich stránkách, vše je v naprostém pořádku a směle nakupujte.
Ale i tak se pojďme na zmiňovanou otázku podívat. Jde totiž o to, co od čaje očekáváte. 
•    Jaké máte chuťové preference a s čím budete čaj snoubit? Co jste před vypitím šálku čaje jedli nebo co jíte během jeho popíjení či co bude následovat.
•    Chcete čaj proto, aby vás povzbudil, třeba jako náhražku kávy nebo naopak, aby vás relaxoval a zklidnil. 
•    A v neposlední řadě, jaký máte na čaj rozpočet, kolik chcete investovat a jak zvolit ideální poměr ceny a „výkonu“.

Na každý typ čaje je třeba trochu jiný způsob přípravy.
Na každý typ čaje je třeba trochu jiný způsob přípravy.

Výběr čaje dle chuti

Čaj by nám měl chutnat. Hlavně proto ho pijeme. Nabídka čajů je tak pestrá a chuťové rozpětí tak široké, že čaj by měl uspokojit úplně každého. 
V čajových lístcích je pestrobarevný koktejl různých chemických látek, které se díky jejich zpracování dále proměňují, některé se objevují a jiné mizí. Ve výsledném šálku čaje se pak díky tomu může objevit neuvěřitelně pestrá paleta chutí a vůní. Z nich jsou dvě takříkajíc bazální. Je to hořkost a sladkost. Hořkost je neodmyslitelně spjata s čajem. Čajové lístky jsou prostě hořké. Je to dáno obsahem základních chemických látek v nich obsažených. Hořkost v čajových listech je ochranou před škůdci. Sladkost se v listu objevuje až díky chemickým proměnám, které nastanou během jeho zpracování. Pokud zpracování proběhne dobře a bez chyb, čaj by měl být v šálku vždy lahodně sladký. Výsledný nálev by pak měl být jakousi kombinací obojího. Přičemž sladkost je dnes mnohem žádanější, a proto převládá, a hořkost je často potlačována na minimum. Celá paleta chutí v čajovém nálevu je samozřejmě daleko bohatší.
To, pro jaký čaj sáhneme do naší čajové poličky, závisí na našem rozpoložení v danou chvíli. Jak máme zrovna „v puse“, co jsme před tím jedli nebo co se chystáme jíst. Právě jsme spořádali vydatný a pikantní oběd? Asi zvolíme výrazný, spíše trpký čaj. Může jít o červený čaj z Yunnanu nebo zelený Vietnam či tmavý Puerh. Pokud se chystáme na asijskou kuchyni, ryby nebo sushi, padne volba nejspíše na japonský zelený čaj. K tvarohovým buchtám od babičky by se mohl podávat druhosklizňový Darjeeling a k bábovce třeba Assam nebo Earl Grey. Jiný čaj zvolíme po těžkém jídle a úplně jiný na lačno. Jiný ráno a jiný odpoledne. Každý je také zvyklý na trochu jiné kombinace chutí, a proto je těžké dobře poradit. Je třeba zkoušet kombinovat a nebát se experimentovat.


Účinky aneb čaj jako náhražka kávy

Často za námi lidé přicházejí, že chtějí čajem nahradit velké množství kávy, které denně vypijí. Zde je třeba upozornit, že chemický koktejl stimulačních látek namíchaný v šálku čaje je poněkud odlišný od toho, co známe z šálku kávy. Kofein najdeme v obou nápojích, avšak jeho působení na lidský organismus je vždy trochu jiné. Káva má rychlejší a intenzivnější nástup, ale poněkud kratší působení. 
Oproti tomu čaj nás povzbudí méně nápadně, pozvolněji s delším účinkem. Na obě varianty je třeba si přivyknout. 
Pokud chcete čaj na povzbuzení, je lepší zvolit čaj vyrobený z mladých lístků (tzv. tipsů) sbíraných časně z jara. Právě ony obsahují nejvíce aktivních látek v čele s kofeinem. Je to proto, že kofein sám o sobě je hořký, a rostlina se tak brání před škůdci, kteří si na šťavnaté a jinak velmi chutné mladé lístky už brousí kusadla. Mladé lístky často poznáte podle ochmýření. Jemné, stříbřité či zlatavé chloupky na mladém lístku neslouží k ničemu jinému, než aby zabránily drobnému hmyzu k přístupu ke sladké hostině. Nedivte se však, že čaje z těchto mladých droboučkých lístků jsou mnohem dražší než čaje velkolisté. Vždyť pro váš šálek čaje je třeba takových lístečků mnohdy až desetkrát více.
Čajové lístky však neobsahují pouze stimulanty. Obsahují i látky, které účinky kofeinu omezují nebo působí naopak relaxačně.  Jak na nás který čaj bude působit, však není doposud zcela zřejmé. Faktorů, které obsah jednotlivých látek v daném nálevu ovlivňují, je velmi mnoho, ne všechny jsme schopni zcela predikovat a ovlivnit. Působení čaje je mnohdy velmi subjektivní. Co vás včera pěkně nakoplo, dnes může působit odlišně.
Typickým čajem, který má díky vysokému obsahu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) relaxační účinky, je Gaba Oolong z Taiwanu. Dále bychom doporučili čaje s nižším obsahem kofeinu, jako je Kukicha, Houjicha nebo Genmaicha z Japonska. Naopak pro povzbuzení dobře poslouží jarní čaje z Darjeelingu, japonské Gyokuro a Matcha či yunnanské puerhy z mladších stromů.
 

Poměr cena - výkon aneb kolik za čaj utrácíte.

Zde je opět vhodná paralela se světem vína. Doporučujeme určitě začínat u základních sort čajů, napít si je a teprve pak se vrhnout do světa špičkových (rozuměj drahých) čajů. Není totiž cesty zpět. Nebo ano, je možné se vracet k levnějším čajům, ale je to cesta bolestná. Samozřejmě si děláme trochu legraci. Existuje spousta skvělých čajů za rozumné ceny. 
U mnoha čajů existuje přímá úměra mezi cenou a kvalitou, u jiných bohužel nikoliv. Typickou ukázkou neúměrného růstu cen v posledních letech jsou puerhy. Zde již delší dobu roste cena starších vyzrálých čajů, což je pochopitelné, protože jich je pouze omezené množství. Nicméně raketový nárůst cen nastal i u základního materiálu pro výrobu čajů typu puerh, u maochy. Vše je dané hlavně nepoměrem poptávky a nabídky, ale důvodů je více. Velká poptávka a zvyšující se popularita čajů z indického Darjeelingu spolu s poměrně omezenou (a v posledních letech spíše klesající) každoroční produkcí čaje, vede i zde již k pravidelnému zvyšování cen. To je bohužel realita, se kterou se musíme smířit. Můžeme investovat, nakoupit větší množství puerhu a počkat, až jeho cena vzroste ještě více. Můžeme se poohlédnout po čajích z Nepálu jako po alternativě k čajům z Darjeelingu
Pořád je to ale tak, že i ty nejdražší čaje nás v přepočtu na jednu konvičku, kterou můžeme mnohokrát zalít a strávit s ní třeba i celé odpoledne ve společnosti přátel, stojí v řádu deseti, v extrémním případě stokorun. Čaj opravdu není drahý koníček.