.
/_files/image/2023_Obrazky_Kategorie/Seladon/sel_tit2.jpg

Seladon

Seladon je keramika s nefritově zelenou glazurou, která je průhledná, často s malými prasklinami. Seladon pochází z Číny a tamní významné pece, jako Longquan v provincii Zhejiang, jsou proslulé svými seladonovými glazurami. Výroba seladonu se později rozšířila i do dalších částí východní Asie, například do Japonska a Koreje.

Více...


Seladonová glazura označuje obvykle částečně průhledné, barevné glazury, mnohdy s výrazným (a někdy zvýrazněným) „krakelováním“ neboli drobnými trhlinami v glazuře, které se vytvářejí v široké škále barev, obvykle používané na kameninových nebo porcelánových keramických nádobách.

Takzvaný „pravý celadon“, který vyžaduje minimální teplotu v peci 1 260 °C, preferovaný rozsah 1 285 až 1 305 °C, a výpal v redukční atmosféře, vznikl na počátku dynastie Severní Song (960-1127), alespoň dle jedné definice. Jedinečná šedá nebo zelená glazura seladonu je výsledkem přeměny oxidu železitého na oxid železnatý(Fe2O3 → FeO) během procesu výpalu. Jednotlivé kusy při jednom výpalu mohou mít výrazně odlišné barvy, a to z důvodu malých rozdílů v podmínkách v různých částech pece. Většinou byla žádoucí zelená barva, která Číňanům připomínala nefrit, v čínské kultuře vždy nejvíce ceněný materiál.