.
/_files/image/2023_Obrazky_Kategorie/CernyCaj/Bhutan.jpg

Černý čaj - Bhútán

Zcela raritní bhútánské černé čaje pěstované v dávno zapomenuté zahradě letního královského sídla v hornaté centrální části Bhútánu. V centrální části Bhútánu, jižně od městečka Tronsa, v nadmořské výšce kolem 1800 metrů nad mořem, se nachází jedna z nejodlehlejších a nejméně známých čajových (mini) oblastí na světě.

Více...


Zde, ve vesnici Samcholing se nachází bývalé letní sídlo druhého bhútánského krále Jigme Wangchuga. Na jeho popud zde v padesátých letech minulého století vznikla malá čajová zahrada z keříků malolisté variety Čajovníku čínského (Camellia sinensis var sinensis) dovezených z nedalekého Darjeelingu. Pěstování čajovníků ve velmi podobných podmínkách, jako jsou v nedaleké Indii nebo Nepálu, mělo zajistit hospodářský a společenský rozkvět této odlehlé rurální oblasti.


Jakým způsobem, jak dlouho a jak úspěšně se v té době zde čaj zpracovával bohužel nevíme. Král zemřel a na čajovníky se zapomnělo. Až do přelomu tisíciletí, kdy bylo pěstování čajových keříků a zpracování čaje obnoveno. Vzniklo družstvo Samcholing's Tea Growers' Cooperative, které má dnes téměř třicet členů, převážně mladých dam.
V roce 2012 zde za podpory bhútánského ministerstva zemědělství vznikla malá čajová továrnička (manufaktura) na převážně ruční zpracování čajových lístků. Velký vliv na způsob pěstování a zpracování místního čaje měl tříletý pobyt jistého korejského botanika, který naučil místní zpracovávat čaj způsobem, jaký známe ze původních korejských oblastí jako je Hadong. Velkou část místní produkce proto tvoří zelené čaje. Oxidace čajových lístků je ukončována na rozpálených kovových pánvích. Lístky jsou pak tvarovány a sušeny. Na zvyšování kvality místní produkce se podílejí i naši přátelé ze zahrady Jun Chiyabari v sousedním Nepálu. Pití čaje v Bhútánu má však velmi dlouhou tradici. Podobně jako třeba v Tibetu se zde čaj popíjí s mlékem, máslem a solí. Historicky se používal čínský fermentovaný čaj heicha. Později černé čaje ze sousedního Assamu.