.

Vintage japonské misky Iris

země původu Japonsko


2 150

Chcete pomoci s objednávkou?

+420 777 052 974

ø 7,8 cm x výška 5,8 cm
Sada pěti porcelánových čajových šálků Arita Ware (Imari ware), která byla vyrobena asi před 30 lety. Žádné odštěpky ani praskliny. Ručně malované květy japonského kosatce.
Na dně je vyražena pečeť hrnčíře.

Styl Arita
Japonsko produkuje mnoho typů keramiky, které jsou oblíbené také v zámoří. Patří mezi ně porcelán z Arity, po více než 400 let preferovaný nejen v Japonsku, ale také v Evropě.
V Japonsku existuje mnoho druhů porcelánu. Jeden z nich, porcelán z Arity, vznikl poprvé asi před 400 lety. Říká se, že v roce 1616 objevil keramik Ri Sanpei, který přišel do Japonska z Koreji, naleziště kaolínu v Izumiyama u města Arity (dnešní Arita-machi, prefektura Saga) a vyrobil první porcelán v Japonsku z tohoto materiálu. S objevem kaolínu začala výroba porcelánu v Aritě rychle vzkvétat. Po čase byl ve městě ustaven úřad starosty, který dbal, aby nedocházelo k vyzrazení glazovacích technik cizincům a také začal dohlížet na produkci porcelánu v Aritě.
Zpočátku měl porcelán z Arity většinou modrý dekor na bílém podkladu. Ve 40. letech 17. století však Kakiemon I zdokonalil barevnou glazovací techniku, nyní známou jako Akae, která hojně využívá červenou barvu. Porcelán z Arity se začal vyznačovat krásnými vzory jasných barev, jako jsou červená, žlutá, zelená a modrá na bílém podkladu, a získával si oblibu na celém světě. V 90. letech 17. století se navíc začaly objevovat výrobky kombinující modrou podkladovou glazuru, na níž byly detailní malby nebo vzory, a také nádherné výrobky s komplikovanými zlatými vzory. Tento styl porcelánu z Arity, známý jako Ko-Imari, značně ovlivnil výrobu porcelánu v mnoha částech Evropy.
Tak během necelého století vznikla Akae a různé další techniky a umění porcelánu z Arity se zdokonalovalo. V devatenáctém století byl porcelán z Arity vystavován na výstavě v Paříži a získal skvělou pověst.
Dnes styl z Arity používá mnoho hrnčířství a je vyučován také na škole pro aspirující keramiky. Město Arita uzavřelo v roce 1979 „partnerství“ s německou Míšní. Míšeň je rovněž proslulá svým míšeňským porcelánem. Tradice mezinárodní výměny prostřednictvím keramiky pokračuje dodnes.
 

Země původu: Japonsko