Bio Kabusé Benifuuki
země původu Japonsko
Chcete pomoci s objednávkou?
+420 777 052 974
Zelený čaj z jihojaponské Kagošimy
Jarní sběr lístků z keříků kultivaru Benifuuki. Ten je ceněný pro vysoký obsah antioxidačních a antialergických katechinů EGCg a 3MeEGCg (EGCg3). Po utržení lístky nějakou dobu zavadají a až poté jsou zahřáty horkou parou při vyšších teplotách (Fukamushi). Díky delšímu zavadání se v aroma objevují delíkátní květinové tóny připomínající lehce oxidované “květinové” oolongy.
Matný, zelený, lehce kadeřavě rolovaný suchý list sladké, vegetální, lehce kořeněné vůně. Světlý nálev plné, sladce bylinné, ovocné až citrusové chuti s tóny limetky, bazalky a nepatrnou stopou rozkvelých ovocných stromů v pozadí.
Příprava čaje Benifuuki
Tento čaj je vhodné připravit na asijský způsob s více nálevy: 5 g čajových lístků na 150 ml vody prošlé varem a zchladlé na 85–90 ᵒC, louhujte 30 vteřin. V dalších nálevech 40, 60 a 90 vteřin. S dobou louhování, teplotou vody i množstvím použitých čajových lístků neváhejte experimentovat. Můžete si také přečíst naše články o přípravě čaje a o kvalitě vody.
„Co je BENIFUUKI?“
Je to odrůda čaje Camellia sinensis L. – kultivar „Benifuuki“. Tato odrůda je silného vzrůstu a velmi odolná vůči chorobám. Listy mají nádhernou vůni. Výroba – lehká fermentace a pouze mírné rolování listů – se trochu podobá zpracování oolongů. Čaj se však pouze nezahřívá, ale je též vystaven působení horké páry. Tak vzniká dojem, že čaj byl sušen na pánvi. Jemná částečná fermentace navíc probíhá na tmavém, chladném místě s nízkou teplotou a nikoliv na světlém, teplém místě, jak tomu je v případě oolongů. Proto u Benifuuki téměř nedochází k oxidaci a udržuje si svou zelenou barvu.
Pouze konečné zpracování, tj. další sušení a mletí, probíhá stejně jako u čaje oolong. Další charakteristikou je jeho vysoký obsah speciálního epigalokatechingalátu, EGCG3, který se připisuje tomuto rostlinnému druhu a intenzivnímu spaření. V Japonsku se proto BENIFUUKI považuje za speciální léčivý čaj proti alergiím.
Zelený čaj a naše zdraví
Díky tomu, že listy zeleného čaje nejsou oxidovány, obsahuje zelený čaj nejvíce antioxidantů (v porovnání s oxidovanými čaji). Významný je obsah polyfenolů epikatechinu, epikatechingalátu, epigalokatechinu a katechinu. Obsah polyfenolů se liší podle druhů čaje. Díky těmto látkám působí čaj velmi prospěšně – působí preventivně proti vzniku rakoviny, kardiovaskulárních chorob, infekce, zubnímu kazu a mnoha dalším obtížím.
V současné době je známo asi 400 různých látek, které jsou obsaženy v čajovém listě, jsou označovány jako účinné látky. Čajový list obsahuje hlavně: kofein, polyfenoly (taniny), flavanoly, flavonoidy, theofylin a theobromin (příbuzné kofeinu), tuk, vosky, saponiny, éterické oleje, karoten, vitaminy C, B1, B2, B5, B10, B12, E. K, enzymy, železité sloučeniny, K, F, Na, Ca, Cu, Ni, Zn, stopové prvky a mnoho dalších.
Třísloviny mají protizánětlivý účinek, zklidňují žaludek a střeva, léčí sliznice dýchacích cest při nachlazení. Theofylin povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalové křeče. Tvorbě zubního kazu zabraňuje přítomný fluor.
Polyfenoly (třísloviny) se vyskytují ve všech pravých čajích a způsobují jejich lehce hořkou svíravou chuť a charakteristickou vůni. Po požití jsou absorbovány do různých orgánů. Jsou výbornými antioxidanty.
Oblast: Japonsko
Sklizeň: Jarní sklizeň
Označení: CZ - BIO - 002
Značka: BIO
Země původu: Japonsko