.

Kvintet Buncheong PN

země původu Česko


2 860

Chcete pomoci s objednávkou?

+420 777 052 974

Kamenina pálená v peci na dřevo při teplotě kolem 1300 ᵒC. Glazura s výraznými tahy štětcem je inspirována korejským stylem buncheong, kdy je objekt pokryt vrstvou bílé hlíny (engoba).
5 misek ø cca 10,5 cm x výška 5,4 cm, cca 190 ml

Petr Novák a Mirka Randovázaložili Keramické centrum Doupě o.p.s., v jehož rámci se věnují nejen své keramické tvorbě, ale také lektorské činnosti. Oba se zúčastnili mnoha sympozií a výstav keramiky, pravidelně jsou zváni také na Festival čajové misky do Jižní Koreje. Pracují s technikou výpalu v peci na dřevo, glazury si míchají sami z materiálů dostupných v Česku.
www.kcdoupe.cz

 „Výpalem v peci na dřevo
nepokračujeme pouze v tradici našich předků, ale také se pokoušíme o vytvoření prací, jež nesou něco více než jen technologickou výjimečnost; prací, jež hovoří jazykem našich duší, keramiku, jež reflektuje náš přístup k životu. Každý kus je započat na hrnčířském kruhu, poté upraven a domodelován. Glazury, které si sami mícháme, jsou vybírány a testovány s ohledem na tento druh výpalu. Výsledkem alchymie glazur, ohně a hlíny jsou pak jedinečné kusy. Je to cesta hledání a objevování, cesta souznění s přírodou, je to výzva symetričnosti a tovární produkci bez života. Výpal dřevem na 1300°C je završením jedné životní etapy keramického výrobku a současně také oslavou k jeho další cestě ...“

Petr Novák o své tvorbě:
Čaj piji déle než točím z hlíny, a proto můj zájem a zaměření na čajové nádobí, které patří k čaji stejně jako čistá voda či milá společnost, byl od počátku mé keramické cesty přirozený. Na své cestě hledám hranice mezi přirozenou nedokonalostí wabi a řemeslnou zručností. Spojení mezi chutí čaje a materiálem, spojení nevtíravé estetiky a funkčnosti. Na pomoc si přibírám živý oheň, Fénixe, který každou misku a konev obdaří vlastní náladou a životem.

Více Méně

Rok: 2020
Země původu: ČeskoPříslušenství