.

Vintage japonská čajová sada Imari

země původu Japonsko


4 270

Chcete pomoci s objednávkou?

+420 777 052 974

kjúsú ø 10,6 cm x výška 7 cm, 300ml
5 misek ø 8,7 cm x výška 5 cm, 145ml
Ručně malované květiny ve stylu Kakiemon. Imari je evropský sběratelský název pro japonské porcelánové zboží vyrobené ve městě Arita v bývalé provincii Hizen na severozápadě Kjúšú a vyvážené z přístavu Imari ve státě Saga, speciálně pro evropský export. V japonštině jsou tyto porcelánové kusy známé jako Arita-yaki. Na spodní straně víčka je podpis hrnčíře.
stáří 40 let

Styl Arita
Japonsko produkuje mnoho typů keramiky, které jsou oblíbené také v zámoří. Patří mezi ně porcelán z Arity, po více než 400 let preferovaný nejen v Japonsku, ale také v Evropě.
V Japonsku existuje mnoho druhů porcelánu. Jeden z nich, porcelán z Arity, vznikl poprvé asi před 400 lety. Říká se, že v roce 1616 objevil keramik Ri Sanpei, který přišel do Japonska z Koreji, naleziště kaolínu v Izumiyama u města Arity (dnešní Arita-machi, prefektura Saga) a vyrobil první porcelán v Japonsku z tohoto materiálu. S objevem kaolínu začala výroba porcelánu v Aritě rychle vzkvétat. Po čase byl ve městě ustaven úřad starosty, který dbal, aby nedocházelo k vyzrazení glazovacích technik cizincům a také začal dohlížet na produkci porcelánu v Aritě.
Zpočátku měl porcelán z Arity většinou modrý dekor na bílém podkladu. Ve 40. letech 17. století však Kakiemon I zdokonalil barevnou glazovací techniku, nyní známou jako Akae, která hojně využívá červenou barvu. Porcelán z Arity se začal vyznačovat krásnými vzory jasných barev, jako jsou červená, žlutá, zelená a modrá na bílém podkladu, a získával si oblibu na celém světě. V 90. letech 17. století se navíc začaly objevovat výrobky kombinující modrou podkladovou glazuru, na níž byly detailní malby nebo vzory, a také nádherné výrobky s komplikovanými zlatými vzory. Tento styl porcelánu z Arity, známý jako Ko-Imari, značně ovlivnil výrobu porcelánu v mnoha částech Evropy.
Tak během necelého století vznikla Akae a různé další techniky a umění porcelánu z Arity se zdokonalovalo. V devatenáctém století byl porcelán z Arity vystavován na výstavě v Paříži a získal skvělou pověst.
Dnes styl z Arity používá mnoho hrnčířství a je vyučován také na škole pro aspirující keramiky. Město Arita uzavřelo v roce 1979 „partnerství“ s německou Míšní. Míšeň je rovněž proslulá svým míšeňským porcelánem. Tradice mezinárodní výměny prostřednictvím keramiky pokračuje dodnes.
 

Země původu: Japonsko