Čajové stéblo Modřín OS

země původu Česko


870

Chcete pomoci s objednávkou?

+420 777 052 974

čajové stéblo 15,4 x 1,4 cm, kartáčované modřínové dřevo

Dřevo k čaji
 

Ondřej Sedlák je další z výjimečných lidí, se kterými jsme se setkali. Jeho práce se dřevem, dřevěné čajové náčiní je totiž něco, co pití čaje vrací zpět ke kořenům. Ke klidu, k přírodě a rozjímání. Myslíte, že do tohoto světa už to nepatří? My si myslíme, že naopak…
"Vyrůstal jsem v umělecky založené rodině. Můj praděd byl bednář, děd kamenosochař a otec se realizoval v malbě. A tak pod vlivem jejich tvůrčího ducha a díla jsem též tu a tam něco tvořil. Má umělecká cesta se pak ale stočila k hudbě a věnoval jsem se studiu hry na kytaru a kompozice. Uběhla léta a já teď tak trochu navazuji na jejich odkaz. S využitím nástrojů po dědovi, který též pracoval se dřevem, jsem teprve nedávno započal svoje dobrodružství se dřevem.Naprosto pohlcen jí věnuji téměř všechen čas mimo své učitelování na ZUŠ.

 

Samozřejmě, že velkou inspirací pro tvorbu je dlouholeté pití čaje a kouzlo čajové kultury-obřadu. Všechno to začalo, když jsem viděl práci se dřevem Scotta Draka. Okamžitě jsem věděl, že tohle je to, co chci dělat. A tak se toulám krajinou, sbírám padlé dřevo a vládám do něj své představy. Pracuji se spoustou různých dřevin různé tvrdosti. Každá má svůj nezaměnitelný charakter a dává výrobku jiný výsledný pocit. Fascinuje mě, co se dřevem dělá působení hub a svoji práci vidím jako jedinečnou možnost toto vyzdvihnout. Ve zpracování dřeva buďto upřednostňuji přirozený tvar daného kusu dřeva, nebo do tvaru více či méně zasahuji, vždy však veden jeho růstem. Jsem posedlý povrchovou úpravou dřeva, které brousím do vysoké jemnosti a posléze leštím, aby maximálně vynikla jeho kresba. Jako finální ošetření používám v minimálním množství šelakovou přiskyřici, olej Camellia Sinensis (čajovník) či speciální přírodní tvrdoolej. Jde mi o zachování přirozeného povrchu a vzhledu dře-va.Každý kus je naprosto unikátní. Svoji práci vnímám jako ideální spojení mé lásky k přírodě, pití čaje a tvoření. Rád bych se také dostal k práci s kamenem, který je nedílnou součástí mého čajování."

 

Více Méně

Rok: 2019
Země původu: ČeskoAutorská tvorba