Čajové moře Ráno MR

země původu Česko


1 950

Chcete pomoci s objednávkou?

+420 777 052 974

Technický porcelán pálený v peci na dřevo při teplotě kolem 1300 ᵒC.
výška 4,5 cm x průměr 21 cm (vnější)

POZOR! U tohoto kusu bude účtováno vyšší poštovné. Než jej zakoupíte, prosíme, kontaktujte nás.

Petr Novák a Mirka Randová založili Keramické centrum Doupě o.p.s., v jehož rámci se věnují nejen své keramické tvorbě, ale také lektorské činnosti. Oba se zúčastnili mnoha sympozií a výstav keramiky, pravidelně jsou zváni také na Festival čajové misky do Jižní Koreje. Pracují s technikou výpalu v peci na dřevo, glazury si míchají sami z materiálů dostupných v Česku.
www.kcdoupe.cz

 „Výpalem v peci na dřevo
nepokračujeme pouze v tradici našich předků, ale také se pokoušíme o vytvoření prací, jež nesou něco více než jen technologickou výjimečnost; prací, jež hovoří jazykem našich duší, keramiku, jež reflektuje náš přístup k životu. Každý kus je započat na hrnčířském kruhu, poté upraven a domodelován. Glazury, které si sami mícháme, jsou vybírány a testovány s ohledem na tento druh výpalu. Výsledkem alchymie glazur, ohně a hlíny jsou pak jedinečné kusy. Je to cesta hledání a objevování, cesta souznění s přírodou, je to výzva symetričnosti a tovární produkci bez života. Výpal dřevem na 1300°C je završením jedné životní etapy keramického výrobku a současně také oslavou k jeho další cestě ...“

Mirka Randová o své tvorbě:
V procesu vytváření mé keramiky je pro mne vždy velice důležitá forma - tvar. Ačkoliv mám ráda práci na kruhu stejně jako modelování, je můj přístup k oběma velice rozdílný. Proces modelování začínám bez konečné představy o tvaru a vzhledu výsledného kusu, držím se pouze předem naplánovaného postupu práce. Tvar a vzhled vznikají až v procesu práce a jako dialog s hlínou. Pokud tvořím na hrnčířském kruhu jsou mým cílem komplexní formy - jednoduché a ženské. Každá část procesu výroby keramiky v sobě skrývá dobrodružství, nejvíce nadšení mi však přináší výroba glazur z přírodních materiálů - tolik možností… Věřím, že každý vyrobený kus potřebuje požehnání náhody. Tomuto přizpůsobuji výběr materiálu a druhu výpalu. V peci na dřevo každý výrobek potvrzuje svou šanci na existenci a současně se mu výpalem dostává charakteru, síly a energie.

Více Méně

Rok: 2017
Země původu: ČeskoPříslušenství