.
/_files/image/2020_foto_vypisy_zbozi/Oolong.jpg

Oolong

Částečně oxidované čaje produkuje tradičně jižní Čína a Taiwan. Jejich obliba už čítá stovky let a najdeme jich přes 3000 druhů. Rozdělují se podle procenta oxidace. Na Taiwanu se čaj pěstuje až od 19. století. Portugalský název ostrova je Formosa, „krásný ostrov“. Zdejší částečně oxidované čaje typu oolong získaly světový věhlas. Špičkové oolongy někdy pocházejí z lednové sklizně, dále rozlišujeme sklizeň první (konec dubna – květen), druhou (konec května – červen) a třetí (srpen).

Více...


Oolongy z formosy

Pravděpodobně vysoká cena oolongů z Formosy a také jejich omezené množství byly důvodem k výrobě těchto čajů i v oblasti indického Darjeelingu. První pokusy se objevily v 80. letech 20. století a od té doby se jim věnuje řada plantáží. Některé čaje jsou více než zdařilé a buďto napodobují oolongy z Formosy, nebo mají svou odlišnou, specifickou chuť. Výrobní postup je podobný tchajwanskému. Prudké zahřátí zavadnutého čaje probíhá za podstatně vyšších teplot než u černých čajů. Tento proces je velmi citlivý, a i když pro někoho je lehká karamelová příchuť žádoucí a lze ji tolerovat, k přehřátí či přímo připálení by dojít nemělo. Přečtěte si, jak dostal oolong své jméno.

Polooxidovaný čaj a naše zdraví

V současné době je známo asi 400 různých látek, které jsou obsaženy v čajovém listě, jsou označovány jako účinné látky. Čajový list obsahuje hlavně: kofein, polyfenoly (taniny), flavanoly, flavonoidy, theofylin a theobromin (příbuzné kofeinu), tuk, vosky, saponiny, éterické oleje, karoten, vitaminy C, B1, B2, B5, B10, B12, E. K, enzymy, železité sloučeniny, K, F, Na, Ca, Cu, Ni, Zn, stopové prvky a mnoho dalších.
Oolongy jsou částečně oxidované čaje a díky tomu zůstane zachována část vitamínů (plnou oxidací se vitamíny ničí) a zůstávají prospěšné minerály a třísloviny.
Třísloviny mají protizánětlivý účinek, zklidňují žaludek a střeva, léčí sliznice dýchacích cest při nachlazení. Theofylin povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalové křeče. Tvorbě zubního kazu zabraňuje přítomný fluor. Polyfenoly (třísloviny) se vyskytují ve všech pravých čajích a způsobují jejich lehce hořkou svíravou chuť a charakteristickou vůni. Po požití jsou absorbovány do různých orgánů. Jsou výbornými antioxidanty.