.

Darjeeling Goomtee First Flush 2021, DJ 12/21 FTGFOP1

země původu Indie - Darjeeling


Sypaný čaj
199 Kč / 50g
10g
Vzorek
47

Chcete pomoci s objednávkou?

+420 777 052 974

První sklizeň z vyhlášené zahrady Goomtee v Darjeelingu
Goomtee leží na svazích nedaleko městečka Kurseong. Tradičním způsobem zpracované lístky čajovníku typu „China“. Drobný, lehce oxidovaný suchý list v barvě několika odstínů zelené a sladké květnaté a oříškové vůně s chladivou stopou bílé čokolády. Zlatavý nálev bohaté intenzivní sladce medové a ovocné chuti s tóny angreštu, nakládaného šípku a mírnou svíravostí v dozvuku.

Příprava: 3 čajové lžičky čaje na 0,5 l vody prošlé varem a zchlazené na 85ᵒC, louhujeme 2 - 3 minuty. S dobou louhování můžete experimentovat. Podívejte se na blog o kvalitě vody, je totiž zásadní pro chuť připravovaného čaje.
 

Zahrada Goomtee - rodinné bohatství na horském úbočí
Čajové keře čínské variety jsou pěstovány na horských svazích v nadmořské výšce mezi 900 a 1800 m. Středně chladné podnebí a dostatek srážek činí ze zahrady Goomtee ideální místo k produkci kvalitního čaje. Tyto podmínky, kdy se sluneční svit střídavě proměňuje v mlhu, umožňují pomalý růst nezbytný pro přirozený vývoj všech kvalit čajového listu. Zahrada Goomtee je pruhem země zasazeným do malebného prostředí se zahradou Jungpana na východě a Castletonem směrem na západ. Najdete zde i několik vodopádů a nádhernou zahradu, jež obklopuje rodinný bungalov.

Historie
V roce 1899 založil tuto zahradu britský průkopník Henry Lennox a po něm ji převzal slavný plantážník G. W. O’Brien.
Po druhé světové válce zahradu odkoupila nepálská královská rodina Ránů. Vedení zahrady se ujal pan Mahabir Prasad a rodina Kejriwalů, indických průkopníků 50. let minulého století. Během uplynulých 50 let proběhla úplná renovace jak samotné zahrady, tak továrny. Pan Ashok Kumar, který zahradu zdědil po svém otci, se zaměřoval na uchování tradičního způsobu pěstování čaje. Po tříměsíční blokádě zahrad v Darjeelingu v roce 2017 se ale dostal do tak velkých problémů, že byl nucen zahradu prodat skupině Kredo group.
Každý sběr čaje i následující procesy až po zabalení a prodej jsou pečlivě zaznamenány v denním hlášení. Záznam obsahuje vyčerpávající informace o použitém surovém materiálu, části zahrady, nadmořské výšce a klimatických podmínkách, které panovaly v den sběru. Zapsány jsou i přesné parametry zpracování - zavadnutí a rolování listu či sušení lotu.


Slovníček pojmů
Lot (někdy také Invoice) - číslo často označuje den sběru a zpracování určitého množství čaje. Například čaj sebraný třetí den sklizně v roce 2021 bude mít číslo lotu 3/21. Čaj z jednoho lotu prochází jednotným procesem zpracování. Tvoří tak neopakovatelný originál.

 

Více Méně

Forma: Celolistový
Oblast: Indie - Darjeeling
Zahrada: Goomtee
Sklizeň: 1. sklizeň
Rok: 2021
Lot: DJ 12/21
Označení: FTGFOP 1
Značka: Pure China
Země původu: Indie - DarjeelingČerný čaj