.
/_files/image/2020_foto_vypisy_zbozi/Matcha_vypis.jpg

Matcha - čaj a příslušenství

Na rozdíl od běžných listů zeleného čaje, které se po vyluhování vyhazují, listy matchy se našlehají s vodou a konzumují se. Takto „sníme“ čajové listy, nepijeme jen výluh, a tím zkonzumujeme 10 až 15krát více živin, které se vyskytují se v běžných zelených čajích. Dnes již nemusíme studovat čanoju (japonský čajový obřad), abychom mohli docenit lahodnost a všestrannost práškového čaje. Jeho využití je takřka neomezené. Od klasické přípravy zeleného nápoje pomocí bambusové metličky, až po míchání koktejlů v mixéru či použití jako přísady pro pečení a vaření.

Více...


Co je Matcha

Matcha jsou ty nejkvalitnější lístky japonského zeleného čaje rozemleté na prášek. Listy se nejprve suší a potom melou na pomalu se otáčejících kamenných mlýnech. Díky tomuto zvlášť šetrnému zpracování si matcha zachovává všechny účinné látky typické pro zelený čaj jako jsou vitamíny, antioxidanty, minerály a vláknina. Má jasnou svěží chuť i vůni.

Co najdete v čaji matcha 

Na rozdíl od běžných listů zeleného čaje, které se po vyluhování vyhazují, listy matchy se našlehají s vodou a konzumují se. Takto „sníme“ čajové listy, nepijeme jen výluh, a tím zkonzumujeme 10 až 15krát více živin, které se vyskytují se v běžných zelených čajích.
 

Historie

Podle čínské literatury ze 3. stolení n. l. se zelený čaj zpočátku používal jako elixír k léčbě otoků, horečky a dalších symptomů. Má se za to, že semínka zeleného čaje přivezl z Číny japonský vyslanec během vlády dynastie Tang a následně jej používala šlechta a buddhističtí duchovní jako léčivé tonikum.
V r. 1191 japonský zenový buddhistický mnich Eisai přinesl z Číny nový způsob pití zeleného čaje. Nasypal rozemletý čajový prášek do horké vody a rozmíchal jej – jako se to dnes dělá s matchou – a pak jej popíjel spíše jako nápoj, nikoliv jako lék.
Čajový obřad, při němž se připravuje matcha, se stal jak rituálem zenových mnichů, tak japonské šlechty a samurajů. K jeho správnému provádění existují velmi detailní odkazy, vznikly dokonce čajové školy, které se správné přípravě čaje matcha věnují.

Matcha

Současnost

Dnes již nemusíme studovat čanoju (japonský čajový obřad), abychom mohli docenit lahodnost a všestrannost práškového čaje. Jeho využití je takřka neomezené. Od klasické přípravy zeleného nápoje pomocí bambusové metličky, až po míchání koktejlů v mixéru či použití jako přísady pro pečení a vaření. Oblíbenou moderní laskominou je matcha zmrzlina či cukrovinky s čajem jako jsou matcha čokolády, bonbóny či sušenky.

Způsob zpracování

Zhruba 20 dní před sklizní jsou čajové plantáže zastíněny sítěmi, které eliminují až 90 % přirozeného světla. Pěstování v polostínu se velmi blíží podmínkám, ve kterých rostl divoký čajovník. Čajové keříky kompenzují ztrátu světla zvýšením obsahu chlorofylu v listech. Pouze nejlepší ručně sbírané čajové listy se pak spaří, usuší a nařežou, aby se odstranily žilky a stonky. Takto zpracovaný čaj se nazývá tencha.
Čajové listy se namelou na žulových mlecích kamenech, přičemž na jednom mlecím kameni se získá zhruba 40g matchy za hodinu. 
Každý krok výrobního procesu je pečlivě monitorován a dokumentován. Provádějí se také interní laboratorní kontroly, aby se zajistilo, že konečný produkt před expedicí splňuje přísné normy.

Kvalita

Základní surovinou jsou lístky sbírané během prvních sběrů na jaře (přelom dubna a května), jde tak o nejčerstvější a nejkvalitnější čaj. Je zde rozdíl mezi výběrovou matchou, kterou konzumujeme čistě jako lahodný nápoj bez přidání čehokoliv kromě vody, a běžnými práškovými čaji, které využíváme spíše jako přísady do jídel či nápojů.

Tři elementy odlišují matchu od běžných práškových zelených čajů:

1. Chuť

Matcha je sladká a jemná, s pouhým náznakem svíravosti. Sladkost je způsobena přirozeně se vyskytujícími L-theaninovými aminokyselinami a rostlinnou vlákninou. Na druhou stranu běžný práškový zelený čaj obvykle postrádá aktivní aminokyseliny, což vede k poměrně nevýrazné a hrubší chuti.

2. Barva

Matcha je smaragdově zelená, zatímco práškový zelený čaj je často žluto-hnědý. Je to proto, že kvalitní matcha se mele na jemný prášek na pomalu se otáčejících žulových mlecích kamenech. Tření je minimální a čajové listy se během tohoto procesu „nepálí“, takže si mohou zachovat chlorofyl. Oproti tomu běžný práškový zelený čaj se často mele na prášek pomocí tlaku vzduchu. Tření způsobené tímto procesem listy „rozvaří“, takže získávají žluto-hnědou barvu.

3. Nutriční profil

Díky vysoké koncentraci L-theaninových aminokyselin dodává matcha většině uživatelů jemnou energetickou „vzpruhu“ trvající 3 až 6 hodin. U práškových zelených čajů je však aminokyselin poměrně méně a nemají stejné vlastnosti.

Šlehání čaje matcha

Matcha a zdraví

Na rozdíl od běžných listů zeleného čaje, které se po vyluhování vyhazují, listy matchy se našlehají s vodou a konzumují se. Pitím čaje matcha dochází ke konzumaci antioxidantů ze zeleného čaje, vitamínů, minerálů a vlákniny ve vyšší koncentraci.
Matcha také obsahuje velké množství L-theaninů – jedinečných přírodních aminokyselin, které se vyskytují téměř výlučně v zeleném čaji – a také kofeinu. Má se za to, že tyto látky společně pomáhají udržovat vyšší duševní jasnost a energii.

Antioxidanty

Díky tomu, že listy zeleného čaje nejsou oxidovány, obsahuje zelený čaj nejvíce antioxidantů (v porovnání s oxidovanými čaji). Významný je obsah polyfenolů epikatechinu, epikatechingalátu, epigalokatechinu a katechinu. Obsah polyfenolů se liší podle druhů čaje. Díky těmto látkám působí čaj velmi prospěšně – působí preventivně proti vzniku rakoviny, kardiovaskulárních chorob, infekce, zubnímu kazu a mnoha dalším obtížím. 

Účinné látky

V současné době je známo asi 400 různých látek, které jsou obsaženy v čajovém listě, jsou označovány jako účinné látky. Čajový list obsahuje hlavně: kofein, polyfenoly (taniny), flavanoly, flavonoidy, theofylin a theobromin (příbuzné kofeinu), tuk, vosky, saponiny, éterické oleje, karoten, vitaminy C, B1, B2, B5, B10, B12, E. K, enzymy, železité sloučeniny, K, F, Na, Ca, Cu, Ni, Zn, stopové prvky a mnoho dalších.
Třísloviny mají protizánětlivý účinek, zklidňují žaludek a střeva, léčí sliznice dýchacích cest při nachlazení. Theofylin povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalové křeče. Tvorbě zubního kazu zabraňuje přítomný fluor.
Polyfenoly (třísloviny) se vyskytují ve všech pravých čajích a způsobují jejich lehce hořkou svíravou chuť a charakteristickou vůni. Po požití jsou absorbovány do různých orgánů. Jsou výbornými antioxidanty.

Superfood matcha

Čaje mleté na žulových kamenech obsahují nejvyšší koncentraci antioxidantů v porovnání se všemi doposud známými přírodními druhy ovoce a zeleniny. 
Test kapacity odbourávání volných radikálů (orac) je vědecky řízený soubor experimentů vyvinutých ministerstvem zemědělství USA (USDA) a Tufts University k posouzení antioxidačních vlastností potravin a nápojů. Výsledek testů ORAC pomáhá standardizovat, kvantifikovat a objektivně srovnávat antioxidační vlastnosti různých potravin a nápojů. 
Výsledky posledních testů ORAC ukázaly, že jeden gram tradičního zeleného čaje matcha obsahuje 1384 jednotek ORAC. Při s rovnání s ovocem a zeleninou, které jsou bohaté na antioxidanty, ale také při porovnání s hlavními superpotravinami tradiční zelený čaj matcha jasně vyniká nad všemi ostatními.
 


Příprava a inspirace

Klasika

Inspirujeme se čajovým obřadem, ale bereme z něj jen to pro nás nejdůležitější a nejpraktičtější – matchu, misku (čavan) a bambusovou metličku (časen). Vše ostatní lze nahradit.

Návod

Dvě až tři vrchovaté bambusové lžičky čaje našlehejte s horkou vodou, která prošla varem a zchadla na 75 °C, v misce bambusovou metličkou na nefritově zelenou pěnu. Řídká napěněná kaše po chvilce zhoustne nabobtnáním částeček lístků. Čaj matcha obsahuje všechny účinné látky a plný aromatický celek čajového listu. Pro tento způsob přípravy používáme jen tu nejkvalitnější matchu.

Tip:

otevřený sáček s matchou uzavřete a vložte do plechové či plastové dózy a skladujte v ledničce. Čerstvost a aroma čaje tak zůstane zachováno déle.

Čajový obřad v klasické podobě je složitý rituál, jenž je hluboce spjat s japonskou kulturou. Nejde jen o pití čaje. Jedná se o komplexní estetický a společenský zážitek, jehož součástí je čajová místnost s uměleckými předměty, kterými se návštěvník kochá, dalším prvkem je samotná příprava a popíjení matcha a také čajové nádobí, které samo o sobě může být uměleckým dílem.

Slovníček základních pojmů:

Bambusová lžička k nabírání čaje – čašaku
Bambusová metlička ke šlehání – časen
Miska na přípravu – čavan
Bambusová naběračka na vodu - hišaku
Bílá látka určená k vytírání čavanu – čakin
Hustý čaj podávaný při čajovém obřadu – koiča
Řídký čaj podávaný při čajovém obřadu – usuča
Dóza na práškový čaj používaná při přípravě usuča - nacume
Dóza na práškový čaj používaná při přípravě koiča -  čaire
Nádoba na použitou vodu- kensui

Moderní přístup

Naše doba je rychlá, přesto nemusí být zbavena kvality. Ve skutečnosti je příprava i toho nejkvalitnějšího čaje velmi rychlá. Matchu nemusíme šlehat metličkou v čavanu, pokud nám to není blízké. Stačí nám jakákoliv miska či sklenice a elektrická metlička (prodává se jako šlehač na mléko) či elektrická konvička na šlehání mléka.

Návod

1. Do sklenice vsypte lžičku práškového čaje, zalijte 1 dcl vody, která prošla varem a zchladla na cca 75 °C, a rozšlehejte elektrickou metličkou.

2. Ledovou matchu připravíte snadno tak, že do šejkru vsypete 1 lžičku matcha, přidáte 3 – 4 kostky ledu a 1 dcl vody a pořádně protřepete. Vznikne tak lahodný osvěžující nápoj bez cukru, zato plný vitamínů antioxidantů a povzbuzujícího kofeinu.

Oblasti produkce čaje v Japonsku